تبلیغات
ایــــستگاه صـــلـــــواتـــــــــی - لزوم حاکم نمودن اخلاق در خانواده

اسلام در عین حال كه حقوقی را برای زوجین تعیین نموده است, توصیههای جدّی دارد كه زندگی بر اساس رفتار اخلاقی تنظیم شود. در این بخش به نمونههایی از آیات و روایات اشاره میكنیم:

1. محبت و گذشت اساس زندگی وَ مِنْ ءَایتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَ جًا لِّتَسْكُنُواْ إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَكُم مَّوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذَ لِكَ لَأَیتٍ لِّقَوْمٍ یتَفَكَّرُونَ ; و از نشانههای او این است كه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد. در این نشانههایی است برای گروهی كه تفكّر میكنند. این آیه میگوید كه اساس زندگی را باید محبت به همدیگر و مهربانی و گذشت تشكیل دهد, نه اعمال حق و دریافت و استیفای آن.

2. یار و غمخوار هم بودن هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَاَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ ; آنها لباس شما هستند و شما [مردان] لباس آنها [كه هر دو زینت هم و سبب افتخار یكدیگرند] . این تشبیه نكات متعددی دارد كه بسیار در خور دقّت است:

1. لباس انسان را از گرما و سرما حفظ میكند, زن و شوهر هم باید در سختی و راحتی یار و غمخوار و همراه هم باشند;

2. لباس عیبهای انسان را میپوشاند, زوجین نیز باید در زندگی مدفن عیوب همدیگر باشند;

3. لباس عامل زینت و افتخار و شخصیت انسان است, همسر نیز باید چنین نقشی را ایفا نماید. این همه برای این است كه تأكید شود زندگی بر اساس رابطه اخلاقی اداره شود, نه حق طلبی و استیفای آن تا ریال آخر.

سفارش به مردان در مورد زنان

1. پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله آن حضرت فرمود: لاَ یخْدُمُ الْعِیالَ اِلاَّ صِدِّیقٌ اَوْ شَهِیدٌ اَوْ رَجُلٌ یرِیدُ اللَّهُ بِهِ خَیرَ الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ; به اهل و عیال خدمت نمیكند, مگر صدّیق یا شهید یا مردی كه خداوند خیر دنیا و آخرت او را بخواهد.

2. و نیز فرمود: جُلُوسُ الْمَرْءِ عِنْدَ عِیالِهِ اَحَبُّ اِلَی اللَّهِ تَعَالَی مِنِ اعْتِكَافٍ فِی مَسْجِدِی هَذَا; نشستن مرد در نزد عیالش, پیش خدای متعال محبوبتر از اعتكاف در این مسجد من (مسجد النبی) است.

3. امام صادق علیه السلام فرمود: مَنْ حَسُنَ بِرُّهُ بِأَهْلِهِ زَادَ اللَّهُ فِی عُمُرِهِ; (14) هر كه به خانوادهاش نیكی كند, خداوند بر عمرش بیفزاید. 4. همچنین امام صادق علیه السلام فرمود: شوهر در رابطه با همسرش از سه چیز بی نیاز نیست: سازگاری با او تا بدین وسیله سازگاری و محبت و عشق او را به خود جلب كند و خوشخویی با او و دلبری از او با آراستن خود برای وی و فراهم آوردن امكانات رفاهی او. (15)

5. سعد بن معاذ از یاران بسیار خوب پیامبر خداصلی الله علیه وآله بود تا حدّی كه رسول خداصلی الله علیه وآله به او فرمود: مژده باد به تو كه خداوند شهادت را نصیب تو خواهد كرد و به وسیله حكم تو گروهی اهل یهود (بنی قریظه) به هلاكت خواهند رسید و عرش [خدای] رحمن از مرگ تو به لرزه در میآید و به اندازه موهای حیوانات طائفه بنی كلب, به خاطر شفاعت تو داخل بهشت میشوند. (16) اما چون سعد كه از مجروحان جنگی احد بود, از دنیا رفت. پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله با سر و پای برهنه جنازهاش را برداشت, غسل داد و بعد از نماز او را داخل قبر گذاشت و قبر او را پوشاند. اصحاب بعد از پایان, سه سؤال را مطرح كردند: 1.ای رسول خداصلی الله علیه وآله! چرا جنازه سعد را با سر و پای برهنه تشییع كردی؟ فرمود: فرشتگان را با سر و پای برهنه در تشییع او دیدم. 2. چرا گاهی جانب راست تابوت را میگرفتی و گاهی سمت چپ را؟ فرمود: دستم در دست جبرئیل بود. هر جا كه دستم را حركت میداد, پیروی میكردم. 3. چرا به مادر سعد وقتی كه گفت:ای سعد بهشت گوارایت باد! فرمودی: سخن قطعی در مورد كارهای خداوند نگو; زیرا فشاری [در قبر] بر سعد وارد خواهد شد؟ حضرت فرمود: نَعَمْ اِنَّهُ كَانَ فِی خُلُقِهِ مَعَ اَهْلِهِ سُوءٌ;آری [او فشاری میبیند] به خاطر اینكه با اهل و عیالش بداخلاقی مینمود.

سفارش به زنان در مورد شوهران همان گونه كه سفارشات متعدد در مورد زنان آمده, به زنان هم سفارش شده كه با اخلاق و برخورد صحیح با شوهر خود رفتار كنند. به نمونهای از روایات در این باره توجه كنید:

1. پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله فرمود: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ; جهاد زن, خوب شوهرداری است.

2. امام صادق علیه السلام فرمود: مَلْعُونَةٌ مَلْعُونَةٌ امْرَأَةٌ تُؤْذِی زَوْجَهَا وَتَغُمُّهُ وَسَعِیدَةٌ سَعِیدَةٌ امْرَأَةٌ تُكْرِمُ زَوْجَهَا وَلاَ تُؤْذِیهِ وَتُطِیعُهُ فِی جَمِیعِ اَحْوَالِهِ;ملعون است ملعون, زنی كه شوهر خود را بیازارد و غمگین كند و خوشبخت است خوشبخت, آن زنی كه شوهر خود را احترام كند و آزارش ندهد ودر همه حال از وی فرمان برد.

3. رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: مَنْ كَانَ لَهُ امْرَأَةٌ تُؤْذِیهِ لَمْ یقْبَلِ اللَّهُ صَلاَتَهَا وَلاَ حَسَنَةً مِنْ عَمَلِهَا حَتَّی تُعِینَهُ وَتُرْضِیهُ وَاِنْ صَامَتِ الدَّهْرَ... وَعَلَی الرَّجُلِ مِثْلُ ذَلِكَ الْوِزْرِ وَالْعَذَابِ اِذَا كَانَ لَهَا مُؤْذِباً ظَالِماً; هر كه زنی داشته باشد كه وی را بیازارد, خداوند نه نماز آن زن را قبول میكند و نه كار نیكش را; هرچند همه عمر روزه بگیرد تا زمانی كه به شوهر كمك كند و او را خشنود سازد... مرد نیز اگر زن خود را بیازارد و به او ستم كند, همین گناه و عذاب را دارد.

4. رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: مَنْ صَبَرَتْ عَلَی سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا اَعْطَاهَا مِثْلَ ثَوَابِ آسِیةَ بِنْتِ مُزَاحَمٍ; هر زنی كه در برابر بداخلاقی شوهرش شكیبایی ورزد, خداوند همانند ثواب آسیه دختر مزاحم به او عطا كند.
طبقه بندی: ایستگاه خانواده، 
برچسب ها: ایستگاه صلواتی،ایستگاه خانواده،سفارشات اسلام به زوجین،حقوق اخلاقی زوجین بر یکدیگر،علت فشار قبر سعد بن معاذ،خانواده اخلاق محور،  

تاریخ : پنجشنبه 11 آذر 1395 | 12:50 قبل از ظهر | نویسنده : Unknown Soldier | نظرات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب