تبلیغات
ایــــستگاه صـــلـــــواتـــــــــی - ساده زیستی, یادگار پیامبرصلی الله علیه وآله

سنت ساده زیستی بر گرفته از شیوه حضرت رسول اكرم صلی الله علیه وآله است

انسانهایی كه این گونه باشند, حقیقتاً تابع پیامبرند.

علی علیه السلام در این مورد میفرماید: قَدْ حَقَّرَ الدُّنْیا وَصَغَّرَها وَاَهْوَنَ بِها وَهَوَّنَها وَعَلِمَ اَنَّ اللَّهَ زَواها عَنْهُ اِخْتِیاراً وَبَسَطَها لِغَیرِهِ اِحْتِقاراً فَاَعْرَضَ عَنِ الدُّنْیا بِقَلْبِهِ وَاَماتَ ذِكْرَها عَنْ نَفْسِهِ;

پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله دنیا را كوچك شمرد و كوچك كرد و آن را بی ارزش دانست و خوار و بی مقدار بودن آن را به دیگران فهمانید.

[آن حضرت] میدانست كه خداوند متعال برای برگزیدن او [و قدر شناسی از شخصیتش] دنیا را از وی دور ساخت و آن را به خاطر ناچیز بودنش به دیگران بخشید. به همین جهت, از دل و جان از دنیا اعراض كرد و یاد و خاطره دنیا را از وجودش پاك نمود.

حاتم اصمّ و قاضی ری نوشته اند: زمانی كه حاتم اصمّ برای ملاقات و عیادت محمد بن مقاتل قاضی ری رفت, خانه وی را همچون قصر سلاطین مشاهده كرد و از مشاهده تجملات و وسائل رفاه و اشرافیت زندگی او به فكر فرو رفت. وقتی كه به اتاق مخصوص وی وارد شد, ملاحظه كرد كه قاضی بر تخت مجلّلی خوابیده و در بالای سرش غلامی با بادبزن او را باد میزند.

حاتم همچنان سرپا ایستاد. قاضی گفت: بنشین! او گفت: نمینشینم; امّا میخواهم پاسخ سؤال مرا بدهی!

قاضی پرسید: سؤالت چیست؟

او گفت:ای قاضی! علم خود را از كجا آموخته ای؟ - از محدثین موثق و دانشمندان معتبر. -

آنها از كجا آموخته اند؟ - از اصحاب رسول خداصلی الله علیه وآله, و اصحاب نیز از پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله و آن حضرت نیز از سوی خداوند متعال آموخته است. -

آیا در میان این احادیث و روایات تا بحال شنیدهای كه عالم اگر خانهاش مانند پادشاهان و فرمانروایان باشد پیش خدا عزیز و مقرّب است؟ - نه چنین سخنی نشنیده ام! بلكه شنیدهام كه: كسی كه از دنیا پرهیز كند و مساكین و فقراء را دوست داشته باشد, نزد خدا منزلتی رفیع و والا دارد.

بعد از این گفتگو حاتم به قاضی ری گفت: حالا به من بگو, با درست كردن این زندگی اشرافی آیا به پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله وسلم و یاران نیك وی اقتدا كرده ای؟ یا به فرعون و نمرود؟

سپس اضافه كرد: زندگی اشرافی شما را مردم عادی میبینند و به سوی دنیا و تجملات گرایش پیدا میكنند و میگویند: وقتی كه زندگی عالم چنین باشد كه از علوم دین و شیوه پیامبران آگاه است, پس ما چرا به دنبال چنین امكاناتی نباشیم! (17)
طبقه بندی: ایستگاه سخن،  سفارشات پیامبر به حضرت علی علیه السلام، 
برچسب ها: ایستگاه سخن،سفارشات پیامبر،سنت ساده زیستی،ساده زیستی،یادگار پیامبر،سنت ساده زیستی یادگار پیامبر،حاتم، قاضی،زندگی یه قاضی چگونه باید باشد،  

تاریخ : جمعه 12 آذر 1395 | 12:49 بعد از ظهر | نویسنده : Unknown Soldier | نظرات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب