تبلیغات
ایــــستگاه صـــلـــــواتـــــــــی - کار در خانه و اهمیت آن

یكی از عوامل شادابی, نشاط و تكامل خانواده ها, تعیین حدود مسئولیتها در خانواده است.

اینكه هر كدام از زن و مرد, كارهایی را كه با ویژگیهای جسمی و روحی آنان هماهنگ است به عهده گیرند و از كارهایی كه با ساختار وجودی شان ناهماهنگ است, پرهیز نمایند.

در این باره بهترین الگو, زندگی حضرت علی علیه السلام و فاطمه زهراعلیهاالسلام می باشد.

امام باقرعلیه السلام فرمودند: حضرت فاطمه علیهاالسلام كارهای منزل را این گونه با حضرت علی علیه السلام تقسیم كرد: خمیر كردن آرد, نان پختن, تمیز كردن و جارو زدن خانه, به عهده فاطمه باشد و كارهای بیرون خانه, مانند: جمع آوری هیزم و تهیه مواد اولیه غذایی به عهده علی علیه السلام باشد.

كه این تقسیم كار, با رهنمود رسول خداصلی الله علیه وآله انجام گرفت. آن گاه كه رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: كارهای داخل خانه را فاطمه علیهاالسلام و كارهای بیرون منزل را علی علیه السلام انجام دهد,

حضرت زهراعلیهاالسلام با خوشحالی فرمود: فَلا یَعْلَمُ ما داخَلَنِی مِنَ السُّرُورِ اِلَّا اللَّهُ بِاِكْفائِی رَسُولُ اللَّهِ تَحَمُّلَ رِقابِ الرِّجالِ; جز خدا كسی نمی داند كه از این تقسیم كار تا چه اندازه خوشحال شدم; زیرا رسول خدا مرا از انجام كارهایی كه مربوط به مردان است, باز داشت.

باری, حضرت زهراعلیهاالسلام مانند دیگر زنان جامعه كار می كرد, گندم را با آسیاب دستی آرد می نمود, نان می پخت, كار روزانه را انجام می داد. تا آنجا كه دستهای مباركش زخمی شد و روزی این گونه با پدر به درد دل نشست: قَدْ مَجِلَتْ یَدایَ مِنَ الرَّحی;(40) هر دو دستم [به علت آرد كردن گندم ] با آسیاب دستی ورم كرده و زخم شده است.

مقام معظم رهبری درباره اهمیت كار زن در منزل می فرماید: وظایف داخل خانه زنان, نه اهمیّتش كمتر از وظایف بیرونی است و نه اینكه زحمتش كمتر است. خیلی كار پرزحمتی است, خیلی كار ظریفی است. برخی فكر می كنند اگر زنی مثلا كارش عبارت شد از همان كارِ خانه, این اهانت به زن است; نه! هیچ اهانت نیست; بلكه مهم ترین كار برای زن این است كه زندگی را سرپا نگه دارد. (41)
طبقه بندی: ایستگاه خانواده،  ایستگاه حدیث ،  سفارشات پیامبر به حضرت علی علیه السلام، 
برچسب ها: ایستگاه صلواتی،ایستگاه خانواده،کار در خانه ،ااهمیت کار در خانه،بهترین الگوی زندگی،تقسیم کار در خانه حضرت علی و حضرت فاطمه علیهما السلام، احدیث در باره کار در خانه،سفارشات پیامبر به حضرت مولا، روش زندگی کردن،  

تاریخ : جمعه 12 آذر 1395 | 01:03 بعد از ظهر | نویسنده : Unknown Soldier | نظرات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب